Davar4: Uživatelské poznámky Homepage Help index Previous Next

 
 

Uživatelské poznámky


Menu:

Poznámky | Vytvořit nové poznámky...

Poznámky | Otevři poznámky (podmenu)

Panel nástrojů v okně:

Obnovit filtr / Přepínač synchronizace / Přidat nebo upravit poznámku / Reference na aktuální poznámku, s historií

 

 

V Davar4 si můžete vytvářet uživatelské poznámky, synchronizované s referencemi na knihy. Nejčastěji budou asi vytvářeny poznámky k Bibli. Je ale možné si vytvořit poznámky synchronizované s libovolnou knihou, např. Pirkej Avot, Deuterokanonické knihy apod.

Uživatelské poznámky jsou vytvářeny v SQLite3 databázi jako "záznamy". V této databázi můžete přidávat, upravovat a mazat záznamy. Po delší práci s poznámkami může být soubor databáze komprimován - nepotřebné záznamy budou smazány a na disku se uvolní místo.

 

 

První krok - vytvoření nového modulu s poznámkami uživatele

 

Pokud nemáte vytvořený modul uživatelských poznámek nebo chcete vytvořit další modul, použijte příkazy menu: Poznámky | Vytvořit nové poznámky...

Zobrazí se následující dialog s předem vyplněnými hodnotami, které můžete změnit:

 



Název souboru a Celá cesta na nový soubor: Ve druhém editačním poli můžete zadat název souboru poznámek, přípona je .not. V prvním editačním poli je zobrazena celá cesta na nový soubor. Tato cesta směřuje do adresáře data (kde jsou ostatní datové moduly) a nemůžete ji změnit.

 

Zkratka modulu: Stejně jako všechny ostatní moduly, poznámky mají také zkrácený název. Tento název by měl být jedinečný, tj. nepoužívaný žádnými jinými moduly.

Titulek: krátký popis modulu

Informace: zde může být vložen dlouhý popis modulu.

Copyright: Informace o copyrightu modulu. Pokud je to možné, vytvářejte moduly, které můžou být zdarma a bez omezení sdíleny s ostatními uživateli, pomoci porozumět a růst ve znalosti Písma.

URL: Zde můžete vložit URL modulu nebo kontakt na autora. V případě budoucích aktualizací modulu budou uživatelé schopni získat poslední verzi.

Jazyk a jeho varianta v poznámkách: Vyberte jazyk dle hlavního jazyka, použitého v poznámkách.

 

Typ poznámek: Pokud zamýšlíte vytvořit poznámky k Bibli, vyberte Poznámky k Bibli. V případě, že chcete vytvořit poznámky k nějakému modulu knihy, který má jiné uspořádání knih než kompletní Bible (např. apokryfy), použijte volbu Poznámky k modulu - vyberte tento modul z rozbalovací nabídky (musí již být otevřen).

 

V poznámkách používat tagy: Zatrhněte tuto volbu, pokud vaše poznámky nebudou pouze prostý text a chcete v něm používat různé tagy, např. Biblické reference, Strongovy indexy, řečtinu, hebrejštinu apod.

Skoky na vlastní reference: Zde můžete povolit skoky uvnitř poznámek, do jiných záznamů pomocí dvojkliku na tag reference.

 

Když jste vyplnili všechny části, stiskněte tlačítko OK a nový modul poznámky bude vytvořen. Tento nový modul se otevře v novém okně s prvním (prázdným) záznamem.

 

 

Druhý krok - editace uživatelských poznámek

 

Každé okno poznámek má mimo jiné tato dvě tlačítka:

Přidat / Editovat záznam. Po stisku tohoto tlačítka můžete přidat nebo změnit poznámku v dvou-okenním editoru.

Přepínač synchronizace.

Pokud je tlačítko stisknuté (ZAP), okno poznámek zobrazuje pouze existující (vložené) poznámky.

Pokud je tlačítko uvolněné (VYP), okno poznámek zobrazuje také prázdné záznamy. Toto tlačítko musí být uvolněné, aby bylo možné přidávat nové poznámky.

 

Když zmáčknete tlačítko Přidat/Editovat záznam, zobrazí se následující dvou okenní editor:

Horní část okna je oblast náhledu, kde vidíte finální podobu poznámky. Spodní část je oblast editace, kde můžete editovat text vaší poznámky. Pod editačním oknem jsou skupiny tlačítek pro vložení nejdůležitějších tagů:

 

Odkaz: po stisknutí se zobrazí dialog pro vložení jednoduché reference nebo rozsahu referencí.

 

Odkaz na PDF: po stisknutí se zobrazí malý dialog pro vložení PDF reference (název souboru, číslo stránky a posun stran)

Název souboru: zde vložíte název PDF souboru, který je umístěn ve vašem adresáři \data\

Posun stran: hodnota je rozdíl mezi číslem stránky v PDF souboru a v originální (tištěné) knize.

Zadání čísla strany v knize pro PDF referenci: zde vložte číslo stránky v původní (tištěné) knize pro synchronizaci.

Když otevřete dialog PDF reference podruhé, kurzor bude umístěn na poli čísla strany a zbytek parametrů bude zachován z předchozího zadání.

 

URL: po stisknutí se zobrazí malý dialog pro vložení URL. Pokud je v poznámce vložen URL odkaz, dvojklik na něj nastartuje asociovaný prohlížeč, který se pokusí tento odkaz otevřít.

 

Hebrejština, Řečtina: klik na tlačítko vloží párový tag pro hebrejštinu či řečtinu do aktuálního místa editace. Do něj můžete příslušný text vepsat pomocí klávesnice nebo použít tabulku znaků.

Tučné, Kurzíva, Horní index: klik na tlačítko vloží párový tag pro vybraný typ formátování do aktuálního místa editace. Do tagu můžete klávesnicí zapsat text.

Hebrejský Strong, Řecký Strong: klik na tlačítko vloží párový tag pro hebrejský nebo řecký strongův index - do něj můžete vepsat numerickou hodnotu indexu.

Hebrejská gematrie, Řecká gematrie: stejné jako pro Strongovy indexy, ale tag je pro gematrickou hodnotu, do tagu vepište numerickou hodnotu.

 

Zobrazit tabulku znaků: po zatržení se zobrazí tabulka pro hebrejštinu / řečtinu, společně s editorem poznámek.

Font+, Font-: tlačítka pro změnu fontu v editačním okně

Smazat: zmazat aktuální poznámku a zavřít editor poznámek

Obnovit náhled: po stisku tlačítka je oblast náhledu aktualizována dle obsahu v editační oblasti. Kromě manuálního obnovení můžete vyvolat obnovení po zapsaní mezery, po zapsání odstavce a po zadaném časovém intervalu.

 

Když jste dokončili editaci vaší poznámky, stiskněte tlačítko OK k aktualizaci databáze.